Prekių katalogas

Kaip po žiemos paruošti šiltnamį?

Kaip po žiemos paruošti šiltnamį?

Kuo anksčiau paruošite šiltnamį, tuo greičiau jame esanti žemė įšils ir galėsite sėti ridikėlius, žalumynus ir kitas ankstyvąsias daržoves.

Kad žemė būtų derlinga, gyvybinga, ji turi patirti natūralias gamtos sąlygas ir nuolat atsinaujinti. Jei vienoje vietoje auginami tie patys augalai keletą metų iš eilės, iš dirvos pasisavinamos tos pačios maisto medžiagos, joje apsigyvena tiems augalams būdingi kenkėjai, ten gyvuoja būdingi ligų užkratai. Taip ir atsitinka šiltnamyje. Augindami daržoves lauke, to galite išvengti naudodami sėjomainos principą, t.y. kasmet keisdami auginamų daržovių tipą: vienais metais šakniavaisinės, kitais lapinės ir t.t. Vienos daržovės išnaudoja daugiau tam tikrų maisto medžiagų, kitos kaip tik praturtina dirvą azotu (pavyzdžiui, ankštinės daržovės: žirniai, pupos, šparaginės pupelės).
Šiltnamyje sunku įgyvendinti ir vieną, ir kitą būdą, nes paprastai jame dominuoja agurkai ir (arba) pomidorai. Negalime keisti augalų – todėl būtina keisti žemę.
Jei gruntas šiltnamyje jau daug metų nekeistas, verta tai padaryti dabar, prieš pavasario darbus. Kaip žinoti, ar jau reikia keisti? Paimkite saują į rankas: sveika, gera žemė yra trupininės struktūros, nualinta žemė būna sušokusi, sunkiai įgerianti drėgmę. Jei seniai keitėte ar gerinote gruntą šiltnamyje, veikiausiai derlius buvo vis mažesnis, o ligos puolė vis labiau – tai irgi ženklas, kad laikas šiam darbui. Norint pakeisti gruntą, senojo nukaskite bent 10 cm. sluoksnį. Jame greičiausiai yra ligų užkratų, todėl verta net atskirą komposto krūvą susipilti, ten susluoksniuoti su daržo žeme, organinėmis atliekomis, ir palikti bent porą metų ramiai pastovėti. Į šiltnamį atneškite gero komposto (geriausia, kad būtų savo darže pasigamintas), į žemę galite įterpti perpuvusio mėšlo ar mėšlo granulių. Jei žemė šiltnamyje buvo paruošta prieš metus ar dvejus, dabar grunto keisti nereikia, užteks pagerinti kompostu arba įterpiant pavasarinių trąšų.
Taip pat labai svarbu užtikrinti drėgmę. Jei jūsų šiltnamis buvo nudengtas šią žiemą, su drėgme problemų neturėtų kilti, žemelė sulaistyta kaip reikiant. Į uždengtą uždarą šiltnamį labai sveika žiemą sumesti sniego. Jei to nedarėte, tikrai neužteks tiesiog palaistyti prieš sodinimą. Drėgmė turi gerai įsigerti, todėl gausiai laistykite jau dabar ir darykite tai ne kartą dar iki pirmos sėjos. Polietilenu dengiamą šiltnamį galima uždengti jau dabar – kuo anksčiau uždengsite, tuo greičiau viduje įšils žemė, tuo anksčiau galėsite ragauti savo užsiaugintų ridikėlių, svogūnų laiškų ir kitų pirmųjų žalumynų.